Ретейнер
Ретейнер - це особлива ортодонтическая конструкція, яка служить для закріплення результатів виправлення зубного прикусу брекетами. Саме ретейнери не дають зубам повернутися в своє колишнє, неправильне, положення, і закріплюють правильний прикус.
Види ретейнерів
Сучасна ортодонтія пропонує два основні різновиди ретенційних апаратів - це знімні і незнімні ретейнери. Кожен вид має особливу конструкцію і свої переваги і недоліки. Вибір виду ретейнера здійснює стоматолог-ортодонт, який зможе визначити, яка конструкція буде максимально ефективна.
Знімний ретейнер
Знімні ретейнери також бувають декількох видів - це може бути металева дуга або пластмасова пластинка або капа.
Переваги знімних ретейнерів:
- Простота в догляді за ортодонтичної конструкцією;
- Легкість в дотриманні особистої гігієни;
- Багато пацієнтів відчувають стрес від носіння постійної ортодонтической конструкції (брекетів) і після лікування хочуть від них відпочити. Знімні ретейнери дають таку можливість.
Недоліки знімних ретейнерів:
- Часто вони виглядають вельми неестетично;
- Можливо роздратування ясен через пластмасовою бази;
- Іноді через незнімних ретейнерів порушується мова
- Іноді через чужорідного тіла починає активно виділятися слина.
Доглядати за ними досить просто - слід чистити їх зубною щіткою з милом і зберігати в спеціальному контейнері. Використовувати зубну пасту не рекомендується, так як вона може пошкодити пластмасові деталі конструкції.
Знімати незнімні ретейнери можна тільки на час їжі - їх слід носити навіть уві сні.
Незнімний ретейнер
По суті незнімні ретейнери найбільше нагадують лінгвальні брекети, тобто дуги, розташовані на внутрішній поверхні зубів. Незнімні ретейнери являють собою дротяну дугу, яка кріпиться до всього зубного ряду.
Переваги незнімних ретейнерів:
- Вплив на зуби цілодобово;
- Швидке звикання до пристрою;
- Відсутність дискомфорту при носінні;
- Висока естетичність і непомітність для інших.
Недоліки незнімних ретейнерів:
- Необхідність постійного лікарського контролю;
- Деякі труднощі з гігієнічними процедурами;
- Препарат може відклеїтися.
Фіксація ретейнерів
Знімний ретейнер просто надівається на зуби пацієнта, причому лікар коментує процес зняття і надягання, щоб пацієнт міг повторити його будинку.
Фіксація незнімного ретейнера - більш складний процес, і вона проходить у кілька етапів:
- Насамперед перед фіксацією апарату лікар ретельно обробляє ротову порожнину. Для цього проводиться видалення твердого та м'якого зубного нальоту, а також лікування всіх захворювань порожнини рота начебто карієсу;
- Потім емаль ретельно протравливается, висушується і обробляється особливими матеріалами;
- За допомогою композитів ретейнер фіксується на зубах.
Як довго носити ретейнери після брекетів
У дитячому та підлітковому віці ретейнери зазвичай носять в два рази довше, ніж проходила звичайна терапія брекетами. Проте це дуже індивідуально і залежить від того, наскільки складний випадок неправильного прикусу був виправлений. Найчастіше дорослим після виправлення прикусу взагалі рекомендують постійне носіння ретейнерів, щоб не допустити рецидиву захворювання
Знімні ретейнери потрібно в перші кілька місяців носити постійно, навіть під час сну, знімаючи їх тільки при прийомі їжі. Потім режим стає набагато більш щадним, і їх можна знімати приблизно на півдоби. А через рід взагалі буде достатньо надягати ретейнери тільки на ніч.