Видалення зубного каменю
Спочатку зубний камінь осідає на тих ділянках зубів, де не відбувається достатнього самоочищення при жуванні їжі, в місцях скупчення мікробів. Потім відкладення просочуються слиною, і утворюється тверда монолітна маса зубного каменю.
Розрізняються люди, у яких зубний камінь утворюється швидко, помірно і не утворюється зовсім. У середньому щоденне утворення зубного каменю у осіб, схильних до камнеотложенію, коливається від 0,1 до 0,15 мг сухої речовини. При цьому до 90% всього зубного каменю в порожнині рота припадає на передні зуби нижньої щелепи, на їх язичні поверхні.Утворення зубного каменю триває, як правило, від 18 тижнів до 6 місяців, поки він не досягне максимального рівня, визначеного для кожної людини.
Залежно від співвідношення з ясенним краєм виділяють наддесневой і поддесневой зубні камені.
Наддесневой зубний камінь легко виявити на поверхні зубів. Зазвичай білого або жовтуватого кольору, твердої або глінообразной консистенції, він легко відділяється від поверхні зубів шляхом впливу спеціальним інструментом. Колір наддесневого каменю зазвичай залежить від впливу тютюну або харчових пігментів. Камінь можна виявити на одному зубі, групі зубів або на всіх зубах.Надясенні камені зустрічаються найчастіше в найбільших кількостях на щічних поверхнях верхніх великих корінних зубів навпроти протоки привушної слинної залози і на мовних поверхнях передніх зубів нижньої щелепи. В окремих випадках наддесневой камінь може утворювати мостообразную структуру вздовж прилеглих зубів або покривати жувальну поверхню зубів за відсутності протилежних зубів.
Поддесневой зубний камінь відкладається під яснами, зазвичай у так званих пародонтальних кишенях. Поддесневой камінь не помітний при візуальному огляді порожнини рота. Щоб визначити місцезнаходження і протяжність поддесневого зубного каменю, необхідно акуратне зондування. Поддесневой зубний камінь зазвичай щільний і твердий, темно-коричневого або зеленувато-чорного кольору і щільно прикріплений до поверхні кореня зуба. Часто у хворих виявляються і наддесневой, і поддесневой зубні камені, не виключається можливість їх утворення і незалежно один від одного.
Зубний камінь нерідко з'являється у дітей - підлітків і його кількість збільшується з віком, особливо при поганій гігієні порожнини рота.
Зубний камінь складається з неорганічних (70-90%) і органічних компонентів. Головним неорганічним речовиною є кальцій (39%), фосфор (19%), магній (0,8%) і карбонати (1,9%). У зубному камені міститься велика група мікроелементів: натрій, цинк, стронцій, бром, мідь, марганець, вольфрам, золото, алюміній, залізо, фтор. Органічний компонент зубного каменю представлений протеїн-полісахаридних комплексом, що складається з слущить епітелію, лейкоцитів, різних мікроорганізмів.