Вкладка

0
Вкладка стоматологічна - це не що інше, як мікропротез зуба. Часто пацієнти використовують назви зубна вкладка, вкладка в зуб.
Зубні вкладки бувають:
відновлювальні - вони відновлюють форму і колір зуба
кульшових - з їх допомогою у зруйнованих зубів відновлюється коронкової частину зуба, яка вже має форму обточеного під коронку зуба (кукса). Далі на таку вкладку фіксується штучна коронка.
У нашій статті мова піде про відновлювальних вкладках. Головна відмінність таких вкладок від коронок полягає в тому, що вони покривають не весь зуб, а лише 1-2 його поверхні. Найчастіше вкладки роблять для бічних зубів (далі ікла), відновлюючи ними повністю або частково зруйновану жувальну поверхню.
   
Виготовлення вкладок відбувається в основному з пресованої кераміки і сплавів металів. У зв'язку з цим відновлювальні вкладки можна класифікувати наступним чином:
 
1. Вкладки металеві. Металеві вкладки зазвичай виготовляють із золота, срібло-паладієвого або хромо-кобальтового сплавів. Здавалося б не зовсім естетично, але тому вкладки розташовані на жувальних зубах, то вони, як правило, не потрапляють в лінію посмішки. Металеві вкладки набагато надійніше композитних пломб, і тому в Європі і США - таким вкладках віддається перевага перед пломбами.

Особливо серед металевих вкладок потрібно відзначити - вкладки із золота. Завдяки особливим властивостям металу вкладки із золота є по суті найкращими з металевих вкладок. Причому для їх виготовлення використовується золото не традиційної 585 проби (як в прикрасах), а більш ніж 900 другої спроби - це так зване сусальне золото. Відносна м'якість металу дозволяє виробляти вальцювання металу, завдяки чому вдається досягти мінімального зазору між твердими тканинами зуба і матеріалом вкладки. Відповідно, це дає дуже високий термін служби таких виробів.
Вкладки з хромо-кобальтового та інших сплавів -
Вони мають вигляд полірованого металу, набагато дешевше золотих вкладок, дещо поступаються вкладках із золота по терміну служби, але при цьому набагато перевершують по терміну служби звичайні пломби.
2. Вкладка цільнокерамічна. Керамічні вкладки бувають двох типів: з діоксиду цирконію або з пресованої кераміки. 
Вкладка діоксид цирконію - виготовляються методом фрезерування із заготовок діокісіда цирконію по CAD / CAM-технології. Вкладки з діоксиду цирконію з естетики відповідають вкладках з порцеляни, а за рахунок цирконієвого каркаса (кукса) за міцністю не поступаються металевим вкладках. Крім того, процес повністю автоматизований, тому нижче горезвісний людський фактор, здатний вплинути на якість роботи, крім того, величина зазору між цирконієвої вкладкою і тканинами зуба - саме мінімальне з усіх видів вкладок (відповідно ризик вторинного карієсу при адекватній гігієні мінімальний).
Вкладки з пресованої кераміки - виготовляються методом литтєвого пресування порцеляни під тиском і високою температурою. Дозволяють добитися ідеальної естетики, якщо вам вона така важлива на жувальних зубах.
      
3. Металокерамічна вкладка.

Останнім часом з'явилися також вкладки з металокераміки. За вартістю вони не відрізняються від керамічних, проте якість їх значно гірше. Справа в тому, що такі вкладки часто випадають.
 
Це пов'язано з тим, що коефіцієнт термічного розширення у кераміки та у металу - різний, а в умовах того, що вкладка (на відміну від коронки) займає лише малу частину зуба, то різниця в коефіцієнтах термічного розширення металу і кераміки призводять до випадання таких вкладок .
 
4. Вкладка композитна - раніше такий вид вкладок широко застосовувався. Виготовляються такі вкладки зі звичайних світло-полімерних матеріалів, але не в роті у людини, а в зубо-технічної лабораторії.

За вартістю вони вищі ніж пломби з тих же матеріалом відсотків на 30%, а за якістю практично не відрізняються від звичайних пломб. Також темніють і тьмяніють з часом. Тому сенсу у виготовленні таких вкладок в принципі немає.
 
Переваги вкладок перед пломбами.
 
Найвища естетика вкладок з кераміки, висока стабільність естетичних властивостей-
Кераміка найбільш повно відповідає кольору і структурі емалі зуба. За рахунок цього зуби, жувальна поверхня яких покрита вкладкою, абсолютно не відмінна від справжніх тканин зуба. Крім того, кераміка є вічним матеріалом, і її естетика має довічну гарантію.
У свою чергу пломби з композитних матеріалів через 2-4 роки темніють і тьмяніють, втрачають свій блиск.
 
Якість, надійність вкладок з кераміки і металевих сплавов-
Велике значення на тривалість терміну служби впливає величина зазору між власними твердими тканинами зуба і штучною конструкцією (вкладкою, пломбою). Кордон з'єднання штучного матеріалу і тканин зуба - є найбільш вразливим місцем, в якому найчастіше виникає вторинний карієс.
 
Протезування вкладками дозволяє добитися того, що зазор між тканинами зуба і вкладкою вимірюється в мікронах - настільки точно сучасні технології дозволяють виготовити вкладку під розмір дефекту зуба. У свою чергу пломби мають подібні показники в сотні разів гірше, і тому так часто виникає карієс на кордоні пломба / зуб /
Тому, при задовільній гігієні термін служби вкладок становить - понад 10 років, а полімерних пломб - в середньому всього 3-4 роки.
 
Недолік вкладок перед пломбами -
Вартість вкладок на увазі високої собівартості, складності виготовлення, а також одержуваного якості - помітно перевищує вартість традиційних пломб з світло-полімерних пломбувальних матеріалів.