Знімні протези

0
Часткові знімні протези.
 
Навіть при втраті одного зуба відбувається ураження всієї зубощелепної системи. Щоб уникнути негативних наслідків пов'язаних з втратою зубів, а саме зниження висоти прикусу, змін в скронево-нижньощелепного суглобі, деформації жувальних поверхонь зубних рядів і т.д. необхідно проводити своєчасне протезування відсутніх зубів. Коли відсутня мало зубів (1-3 зуба), найчастіше можна обійтися незнімними протезами. Коли дефект зубного ряду великий (6 і більше зубів), необхідно вдатися до протезування знімним протезів. Знімні зубні протези називають знімними, тому що їх можна знімати і одягати в будь-який час самостійно, без травм навколишніх тканин, зубів і шкоди для самого протеза.
 Зубний протез слід розглядати як лікувальний апарат, який відновлює цілісність зубного ряду, жувальну здатність і покращує зовнішній вигляд, а також, надалі, попереджає розвиток зубощелепних деформацій.
Перед початком протезування обов'язково потрібно пройти ретельне обстеження у лікаря-стоматолога ортопеда. Лікар визначає причину втрату зубів, клінічну картину, обстежує зубні ряди, робить панорамні рентгенівські знімки, все це дозволяє поставити правильний діагноз, після цього складається план лікування і вибирається конструкція майбутнього протеза.
 
Часткові знімні протези показані в наступних випадках:
1. При дефектах зубних рядів, які неможливо відновити незнімними мостовидні протезами;
2. При видаленні великої кількості зубів одномоментно;
3. За відсутності навіть одного зуба (іммедіат протез);
4. Як шінірующій (утримує, зміцнює зуби) протез;
5. При алергії на метал.
 
Протипоказання:
1. Алергія на пластмасу і її компоненти;
2. Захворювання слизової оболонки порожнини рота
3. Захворювання нервової системи (епілепсія, шизофренія).
Часткові знімні пластинкові протези складаються з: пластмасового базису, кламерів (гнутих) і стандартних гарнітурних штучних зубів.
 Базис протеза виготовляються зі стоматологічних акрилових пластмас методом литтєвого пресування, гарячої та холодної полімеризації. Використання таких пластмас дозволяє протезу дуже довго зберігати свої властивості - форму, колір, щільність і міцність. Зуби, які застосовуються при виготовленні таких протезів, випускаються у вигляді готових наборів, що відрізняються по колірних відтінків, формою, розмірами. Це дозволяє підібрати саме той набір зубів, який бажає пацієнт. Кламмера - металеві гачки, які «тримаються» за крайні до дефекту опорні зуби. Їх виготовляють з нержавіючої сталі або благородних металів з високими пружинистими властивостями. Завдяки таким властивостям кламмер надійно утримує протез у роті під час прийоми їжі, розмові і т.д.
Недоліки часткового знімного протезу:
Порушення смакової, температурної чутливості. Часто спостерігається тимчасове порушення мови, утруднення самоочищення слизової оболонки порожнини рота, її роздратування, іноді поява блювотного рефлексу. Розмір протезного базису залежить від кількості збережених в роті зубів, вираженості склепіння твердого піднебіння, ступеня атрофії альвеолярної частини щелепи і ін. Чим менше збереглося зубів, тим більший розмір матиме базис, і навпаки, чим більше зубів, тим менше базис. Гнуті кламмера в місцях прилягання до зубів, можуть викликати їх надмірне стирання, а також в цій області може виникати запалення ясен. Базова частина пластинчастого протеза пластмасова, тобто вони схильні до переломів. Пластинкові протези не завжди естетичні. Кламмер (гачок) через кілька місяців втрачає свої пружні властивості і просто висить на опорному зубі. Існує ризик появи рухливості опорних зубів через велике навантаження і можливість алергічних проявів від мономера пластмаси.
Перевагою цих протезів можна вважати простоту у виготовленні і дешевизну. Вони можуть виготовлятися для пацієнтів з хворим пародонтом. Такі протези з можна легкістю лагодити, доварювати зуби і перебазувати, що неможливо зробити з нейлоновим, а іноді і з бюгельним протезом.
 
Рекомендації по догляду.
Знімні протези потрібно чистити також як і зуби, пастою зі щіткою два рази на день. Їх необхідно знімати після кожного прийому їжі і промивати під проточною водою. Після цього потрібно добре прополоскати рот і повернути протез на місце.
Після вечірніх гігієнічних процедур з очищення протеза і порожнини рота цілком припустимо залишати його на ніч. Тут все залежить від бажання володаря протеза. Багато стоматологи рекомендують в перші тижні після протезування залишати знімний протез у роті на ніч для кращого звикання.
Пацієнтам зі знімними протезами не рекомендується вживати в'язкі і клейкі продукти, такі як іриски, жувальні гумки і т.п. Ці продукти можуть прилипати до протезу і можуть сприяти його поломки. Перший час не варто вживати тверду їжу.
Якщо ж знімний протез викликає дискомфортні відчуття в порожнині рота або натирає ясна, потрібно звернутися до вашого стоматолога, щоб зробити корекцію.
 
Повні знімні протези
 
Повні знімні протези виготовляються при повній відсутності зубів і нерідко є єдиним рішенням завдання відновлення жувальних і естетичних функцій порожнини рота. На верхній щелепі знімний повний пластинковий протез, як правило, утримується цілком надійно за рахунок ефекту присмоктування. На нижній щелепі зубні протези фіксуються значно гірше. Саме тому лікарі так прагнуть зберегти пацієнту на нижній щелепі хоча б кілька зубів, на які можна було б оперти частковий знімний протез.
Повні знімні протези складаються з пластмасового базису (як правило, зі стоматологічних акрилових пластмас), і закріплених в них штучних зубів.
Завдання таких протезів - заповнити відсутні зуби; нормалізувати функцію жування й мови. Їх фіксація здійснюється за рахунок адгезії (присмоктуються ефекту) і анатомічних утворень щелеп.
 Сучасні повні знімні протези естетичні та зносостійкі. Термін служби знімних протезів в середньому 5 років, але це не означає, що через 5 років вони обов'язково підлягають заміні. Якщо за протезами доглядати добре, періодично виробляти їх корекцію і перебазування, то їх термін служби можна продовжити.
 
Догляд за знімними протезами
 Знімні протези потрібно чистити також як і зуби, пастою зі щіткою два рази на день. А також після кожного прийому їжі промивати проточною водой.Следует пам'ятати, що після накладення знімних протезів в порожнині рота, як правило, з'являються больові відчуття. Це пов'язано з поступовим осіданням (тиском) знімних протезів на слизову оболонку. Для усунення цих відчуттів необхідне проведення корекції протезів. Їх знадобитися несколько.Первую потрібно провести у свого лікаря-стоматолога ортопеда на наступний день після накладення протеза, при цьому перед відвідуванням свого ортопеда протез повинен перебувати в роті не менше 4 годин, навіть якщо дуже боляче. Інакше ефективну корекцію провести не вдасться. Наступні 3-4 корекції необхідно провести протягом двох тижнів у міру необходімості.Прівиканіе до знімним протезів відбувається в середньому протягом місяця, у когось може і більше (2-6 місяців). Терміни адаптації до знімним протезів залежать від величини і конструкції протеза, від ступеня фіксації його на щелепі, від типу нервової системи та ін. До протезів звикають все, головне бажання і терпіння.
Слід берегти знімні протези від механічних і хімічних ушкоджень. Не можна самому подшліфовивают і підпилювати зубні протези. При появі в них тріщин або поломок користуватися ними не можна, треба звернутися до лікаря для ремонту. І не забувати раз на півроку приходити на профілактичні огляди.