Випадковий розтин пульпи

0

 

 

 

Коли стався випадковий розтин пульпи, стоматолог повинен вирішити: чи покрити пульпу будь-яким матеріалом (тоді треба визначитися яким саме), або ж лікувати зуб ендодонтично. Загальноприйнятої методики не існує. Головне - клінічний успіх.

 

 

 

Фото 1: Діагноз: глибокий карієс. Випадковий розтин пульпи. У порожнині прокладка Ionosit Baseliner (DMG). \\). Етапи реставрації.

Кожен стоматолог емпіричним шляхом приходить до думки, коли можна і потрібно зберегти пульпу, а коли не можна. Але, як правило, всі вважають: що кровоточащу і гнійно-некротично розплавлену пульпу необхідно видаляти. Інтенсивна кровотеча з пульпи вказує на її гіперемію, а значить на присутність запального явища в ній. Будь-яке гнійне відділення з каріозної порожнини свідчить про необхідність вилучення нежиттєздатних тканин.
Якщо каріозна порожнина досить велика, то пульпа вже піддалася великим незворотнім змінам, в добавок до того, що істотно підвищується шанс оголення пульпи. Паціента необхідно попередити про те, що в довгостроковій перспективі можливо ендодонтичне лікування.
Іноді при препаруванні каріозної порожнини може статися випадковий розтин пульпи (або ж вона розташована атипово), в такому випадку можна спробувати покрити пульпу. Фото1. Паціента обов'язково необхідно попередити про можливість ендодонтичного лікування цього зубу в перспективі. Також слід проаналізувати чим буде покритий цей зуб. Якщо це недорогі реставрації, які можна поміняти безболісно для фінансового стану пацієнта, то можна спробувати покрити оголену пульпу одним з препаратів кальцію. Для цієї мети використовують Dycal (Dentsply), Life (Kerr) і інші препарати кальцію.
Kalthashi, дослідивши покриття пульпи кальцієм, ще в 1965 продемонстрував, що розкрита і запалена пульпа виліковується і формує замісний дентин у відсутності мікроорганізмів. Необхідні матеріали, що забезпечують дезінфекцію і герметизацію пульпи. Тимчасові цементи на основі цинк-оксид-евгенолу служать бар'єром для проникнення мікроорганізмів в пульпу. Товщина пов'язки повинна бути не менше 3 мм. Також використовуються гідроксид кальцію, колаген, фібронектин, трансформуючий фактор росту, дентинні тирсу.
Іноді хороших результатів можна досягти використовуючи СИЦ (наприклад фтор-містять СИЦ Vitremer (3M ESPE)).
Якщо ж планується дороге лікування, наприклад протезування металокерамікою, то ендодонтичне лікування більш переважне.
Деякі лікарі більше використовують покриття потенційно виліковної пульпи сучасними бондинг-системами. Наприклад, Optibond (Kerr), Singlebond (3M ESPE), Prime & Bond NT (Dentsply). При цьому кислотне травлення необхідно виключити.

Клінічний випадок:

Чоловік, 52 роки, звернувся до стоматолога зі скаргами на естетичний дефект 12, 11, 21, 22 зубів. У минулому пацієнт проходив реставрацію вище згаданих зубів, на жаль, невдалу, що ми і бачимо на фото 2:
 
Фото 2.
 
 
На фото 3 видно результат реставрації:
 
Фото 3.

Реставрація проведена матеріалом Filtek ™ Z250 (3M ESPE).

Результат лікування (фото 4). Реставрація проведена матеріалом Filtek Z250 (3M ESPE).
 
Фото 4.
 
 

Висновок:

Покриття пульпи і ендодонтичне лікування при випадковому розтині пульпи використовується в лікарській практиці. Пацієнт повинен бути поінформований про можливі ускладнення при покритті розкритої пульпи.
При розтині пульпи в зубах які плануються для протезування доцільніше все-таки проводити ендодонтичне лікування. Всі техніки покриття пульпи, що склалися історично мають право на життя і сьогодні. В останні роки також використовують покриття пульпи бондинг системою, якщо планується тільки реставрація зуба.
 

Перелік літератури:

  • Fusayama T.A. Simple pain-free adhesion restorative system by minimal reduction and total etching.
  • «Покрытие пульпы» Dr. Gordon Christensen. Clinical Research Associates
  • Linda G. Levin, Levin, DDS, PhD. Department of Endodontics University of Carolina.

 

Іщенко Ольга Вікторівна.  Відділення терапевтичної та реконструктивної стоматології.