Теорія і практика застосування сучасних матеріалів для профілактики і лікування початкового карієсу

0
Хімічні реакції порожнини рота - це природний процес. Якщо цей баланс порушений, виникає каріозна поразка.
 
Пацієнти, коли приходять на прийом до стоматолога часто думають, що профілактика - це просто правильний підбір пасти і зубной щітки. І, на жаль, це поширена думка багатьох, навіть дуже уважних до своїх зубів пацієнтів.
 
Тільки 6-7 відсотків стоматологів пропагують і регулярно проводять профілактику карієсу на своєму щоденному прийомі.
 
Профілактичні заходи щодо запобігання та припинення розвитку карієсу можна розділити на екзогенні та ендогенні.
 
Ендогенна профілактика в першу чергу має на увазі системне введення сполук фтору. Сюди можна віднести фторування води і продуктів харчування, грудного молока, прийом фтору з таблетками або краплями.
 
Ендогенна профілактика - це використання фторовмісних препаратів після прорізування зубів. Задача такої профілактики - це підвищення каріесорезістенціі емалі шляхом рекрісталізаціі гідроксілаппатіта.
 
Екзогенна профілактика це - професійна допомога в області захисту зубів від карієсу і правильний підбір гігієнічних засобів по догляду порожнини рота. У цій статті розглядаються деякі методи екзогенної профілактики сучасними матеріалами.
 
Карієс давно визнаний інфекційним захворюванням, потребуючий сприйняття організму, наявності каріогенної мікрофлори і дієти з високим вмістом вуглеводів для підтримки флори. У присутності всіх трьох факторів може виникнути демінералізація твердих тканин зубів, зокрема, в областях, де мікрофлора має можливість накопичуватися і дозрівати. Каріозним ураженням може піддаватися будь-яка з трьох твердих тканин зуба - емаль, дентин або цемент кореня - процес починається з простої поверхневої демінералізації і прогресуючий до бактеріальної деструкції колагенових структур, що підтримують дентин. Це призводить до остаточного симптому захворювання - утворення порожнини на поверхні зуба.
 
За останні 30 років було досягнуто помітний прогрес в розумінні розвитку карієсу. Тепер ясно, що в нормальної, здоровой порожнини рота на поверхні зуба відбувається цикл постійної демінералізації і ремінералізації. Якщо кислотність на поверхні зуба падає нижче рН 5.5, іони кальцію і фосфат-іони виділяються в навколишню слину, залишаючи колагенову структуру без мінеральної складової тканин зуба.
 
Поскільки слина тепер перенасичена розчином цих іонів, є потенціал для їх повернення на поверхню зуба. Таким чином, як тільки рН навколишнього середовища піднімається вище рН 5.5, будь-які ранні ураження - каріозні або ерозійні - починають ремінералізовуватися і виліковуватися.
 
В останні роки було підтверджено, що фториди грають істотну роль в циклі демінералізація - ремінералізація. Якщо демінералізація відбувається в присутності вільних іонів фтору, стадія ремінералізації забезпечується тим, що фторапатити, швидше, ніж гідроапатіти, осідають усередині ураження.
 
На ранніх стадіях, коли в процес втягується тільки емаль, що досягається ремінералізація є просто питанням видалення патогенної мікрофлори шляхом нормальних методів підтримки гігієни порожнини рота в поєднанні з введенням вільних іонів фтору шляхом або місцевого нанесення, або системних методів.
 
Фторування може здійснюватися різними способами і препаратами різної концентрації. Можна виділити поверхневе і системне фторування. У низьких концентраціях фтор міститься в більшості зубних паст та питній воді. Цей метот фторування є відносно недорогим і доступним широкому колу людей. Препарати з більш високою конценрацією фтору, такі як фтор-лаки, гелі, повинні застосовуватися під наглядом фахівців-стоматологів.
 
Препарати з високою концентрацією фтору мають карієс-статистичний вплив на зубну емаль, як і препарати з низьким вмістом фтору. Основна їхня відмінність полягає в тому, що другі необхідно застосовувати частіше для досягнення захисного ефекту.
 
Основними компонентами фтор-лаку є фторид натрію і смоляниста основа. Відмінність фтор-лаків в тому, що вони можуть тривалий час залишатися на посверхності зуба, і таким чином, сприяти накопиченню більшої кількості фтору в емалі. Особливо важливо це в той момент, коли переважають процеси демінералізації. Лак швидко твердне, дозволяючи великій кількості іонів фтору контактувати з емаллю протягом тривалого періоду часу - від 1 до 7 днів. На відміну від фтор-лаків, фтор-містять гелі можуть бути в контакті з зубом не більше 15-20 хвилин.
 
Нанесення фтор-лаків займає кілька секунд, що робить дану форму фторування застосовуваної навіть у самих маленьких дітей, на відміну від гелів, коли необхідно провести в капи від 10 до 20 хвилин.
 
Курс фтор-лаку складається з 10-15 щоденних покриттів зубів для пацієнтів з обтяженим анамнезом 2 рази в год.  У пацієнтів без обтяженого анамнезу 1-2 аплікації фторлака два рази в год. Редукція карієсу при систематичному застосуванні фтор-лаків становить близько 50% («Терапевтическая стоматология дитского возраста» Л.А.Хоменко 2001 г.).
 
Показаннями для застосування фтор-лаку: діти, підлітки, виникнення карієсу у вагітних і годуючих матерів, декомпенсована форма карієсу, гіперестезія зубів, пацієнти з поганою гігієною. Виробників фтор-лаків багато.
 
Розглянемо переваги Flor-OpalVarnish фірми Ultradent, який містить 5% фториду натрію. Лак випускається в гігієнічних міні шприцах. Основна відмінність від інших лаків це білий натуральний колір і приємний смак м'яти. На курс знадобиться 3 -4 шприца. На відміну від інших лаків, Flor-Opal застигає від зіткнення зі слиною і не вимагає тривалого часу очікування застигання. Покриття зубів у маленьких дітей от  1 року не викликатиме ніяких складнощів, так як лак швидко твердне на зубах.
 
Компанія ЗМЕSPPE створила Інноваційний Clinpo Білий лак з трикальційфосфатом з запатентованою формулою, що містить фторид, кальцій і фосфат, які є природними компонентами слини. Дана ексклюзивна технологія впроваджена для досягнення тривалого виділення фториду і кальцію.
 
В процесі виготовлення Лаку навколо кальцію створюється захисний бар'єр, що дозволяє використовувати в продукті фторид. Після нанесення лаку,  він розтікається по поверхні зуба і вступає в контакт зі слиною, це призводить до виділення кальцію і фтору. З поширенням лаку все більша кількість потрапляє в слину, під дією якої на поверхні зуба виділяються додаткові іони фториду і каьція. Білий Лак безперервно виділяє фторид, а також кальцій протягом всього періоду присутності в порожнині рота: 24 години. Перевагою Лаку є те, що немає необхідності в складній попередній обробці. Лак можна наносити навіть при наявності зубних відкладень. Білий лак потрапляє у важкодоступні місця за рахунок підвищеної плинності, в тому числі і в міжзубні проміжки. Клінічні дослідження показали, що після нанесення Лак розтікається на вдвічі більшу площу, ніж поверхня нанесення. Лак наноситься тонким шаром один раз. Після нанесення пацієнтові не потрібно утримуватися від їжі.
 
Інший напрямок профілактики - ременірезація емалі за допомогою біоміметичних матеріалів. У сучасній стоматології поняття біоміметика - синонім природної інтеграції біоматеріалів, тобто максимально імітує фізіологічну поведінку природних зубів. Ця сучасна концепція виникла в процесі гістоанатомічних  досліджень тканин натуральних зубів. Біоміметика поєднує два фундаментальних параметра - збереження тканин і адгезію.
 
Лак суспензія для ремінералізації емалі Stomysens виробництва COSWELL ITALY містить формулу microRepair, яка має назву цинк-карбонат-гідроксиапатиту, яка за своїм складом ідентична природному мінералу, з якого на 93% складається емаль і на 70% дентин. Це дозволяє краще вбудовуватися в зубну емаль. Гідроксилапатит від Biorepair має гольчату структуру ідентичну будові зубної емалі. Наногідроксілапатіт має відновлювальну та ремінералізующу дію і виконує захисну функцію і десенбілізірующу. Ремінералізація відбувається за рахунок наночастинок, які відновлюють емаль з формуванням органічного захисного покриття ідентичного натуральному. Захисні-наночастинки дають тривалу високоефективну  антибактеріальну дію, утворюючи біоміметичний шар на поверхні зуба. Десенсибілізуюча дія відбувається за рахунок складу і розмірів наночастинок 12-20НМ проникаючих в дентильні  канальці і біоміметічно затримуються на поверхні дентину. Рекомендація до застосування:
  1. профілактика карієсу у дітей, карієс в стадії плями, лікування карієсу компенсованих і декомпенсованих форм;
  2. відновлення мінерального складу емалі після відбілювання;
  3. при патологічної стертості зубів;
  4. при вибірковому прішліфовивані  зубів;
  5. при флюорозі і ерозії емалі;
  6. після ортодонтичного лікування.
Відновлювальний гель BIOREPAIR з капою, що містить 30% гідроксилапатиту (рідкісної емалі) в активній формулі MicroRepair, ефективний при всіх каріозних ураженнях, флюорозі, при гіперчутливості і тд. Рекомендований для дорослих і дітей з першого зубчика.
 
Ремінералізуюча терапія - золотий стандарт профілактики, стимулює регенірацію нових структурних елементів всередині каріозних дефектів. Розвиток емалі відбувається з утворенням органічного матриксу, який стимулює кристалізацію гідроксилапатиту. Вчені інституту BiosSmart навчилися імітувати формування органічного матрікса емалі внутрікаріозних поразок, таким чином стимулюючи регенерацію нової емалі шляхом природної  біомінералізації. Цей процес аналогічний моделі самозборки амелогеніна - структурного пептиду органічного матриксу емалі. Це знайшло відображення в новому напрямку екзогенної профілактики Каріон поразок із застосуванням біометричних пептидів InnoDent. Під впливом змін рН порожнини рота пептиди InnoDent мають здатність до самосборки в тривимірний біоматрікс, аналогічного оганічному матриксу емалі (амелогеніну), який деградує в період амелогенеза. Біоматрікс InnoDent сорбує на себе мінерали кальцію і фосфору із слини утворюючи нові кристали ГАП. Петіди сконструйовані так, що стимулюють кристалізацію ГАП найкращим за всі інші форм фосфату кальцію. Після нуклеации ГАП, ініціюється зростання вторинних кристалів і утворення емалевих призм. По мірі утворення «нової емалі» зміст Біоматрікс знижується, що пов'язано з його витісненням з межкристалічних просторів. Таким чином, пептиди InnoDent стимулюють природну регеніраціюі емалі зсередини, тому ця технологія називається біометричною регенерацією. Для відновлення емалі досить одного відвідування стоматолога. Освіта Біоматрікс займає кілька годин, регенерація емалі від 1 до 3 місяців. Наступне відвідування через три місяці. Препарати InnoDent застосовуються в лікуванні каріозних і некаріозних уражень молочних і постійних зубів до стадії кавітації. Препарат легкий в застосуванні:
  1. ретельно очистити поверхню зуба;
  2. очистити органічні залишки 2% NaOCL (20) cек;
  3. очистити неорганічні матеріали і відкрити мікропори Протравлювальним гелем (10 сек);
  4. промити водою і висушити;
  5. р-рити препарат в 0,05 мл стерильної Н2О;
  6. нанести краплю препарату на очищену поверхню зуба;
  7. почекати 5 хвилин (проникнення в мікропори). Огляд через місяць.
Синтез привентивної і інвазивної терапії дозволяє здійснювати і профілактику і малоінвазивне лікування. Метод інфільтрації карієсу заснований на використанні низковязкого синтетичного полімеру Icon компанії DMG, який проникає в каріозний дефект. Це міст між привентивноюі інвазивною методикою лікування допомагає іноваційній терапії лікувати прогресивні пошкодження, навіть на рівні стику емалі та дентину, без зменшення обсягу здорових тканин без свердління. Лікування включає в себе: протруєння, кондиціонер, інфільтрацію. Лікування успішне за одне відвідування. Поверхня після лікування виглядає як здорова емаль. Інвазійна терапія особливо в апоксімальних зонах рідко коли зберігає здорові тверді тканини. Інфільтрат карієсу Icon компанії DMG представляє революційне рішення в таких випадках без сверління. Компанія DMG розробила спеціальний аплікатор для лікування карієсу, що знаходиться на стадії проникнення в першу третину дентину. Ця методика дозволяє просто і швидко проникнути в уражену зону без сверління.
 
Вибираючи методики профілактики і регеніраціі карієсу стоматологи роблять неможливе можливим-регенерація емалі сьогодні замість препарування завтра. Відвідування стоматотології набуває особливої цінності і стає справжнім задоволенням для пацієнтів, тому що пропонується не просто лікування, а відновлення цілісності структури емалі, коли вона зруйнована. Пацієнти будуть частіше відвідувати стоматолога (кожні три місяці) і приводити з собою нових пацієнтів, що важливо при зростаючій конкуренції. Стоматологу необхідно лише донести інформацію про можливості сучасних матеріалів та методик.
 

Література:

  1. “Fluoride Varnish: an Evidence-Based Approach” Research Brief
  2. Association of State and Territorial Dental Directors
  3. Fluorides Committee, September 2007
  4. Council on Clinical Affairs. Policy of Use of Caries Risk Assessment Tool (CAT), 2005
  5. Терапевтическая стоматология детского возраста, Л.А. Хоменко, 2001