Пломбування зубів

0
Пломбування зуба вимагає від стоматолога ретельного виконання кропіткої і високопрофесійної роботи.
 
Абсолютна стерильність інструментів та операційного поля, а також наявність радіовізіографіческого контролю дозволяє стоматологам нашої клініки виконувати цю роботу настільки якісно, ​​що на її результати дається тривала гарантія.
 
Пломби бувають різні. Вони відрізняються за своїм складом і призначенням. Почнемо з призначення.
 
Тимчасові пломби
Тимчасові пломби призначені для видалення згодом і заміни їх на постійні. Найчастіше їх використовують у лікувальних і діагностичних цілях. Припустимо, лікар не впевнений до кінця, вражений нерв чи ні. Для цього ставиться тимчасова пломба, якщо зуб захворів - значить треба видаляти нерв. Тимчасові (лікувальні) пломби найчастіше приховують під собою різні ліки, які потім потрібно буде видалити. Тобто тимчасова пломба - ця не та, яка вивалилася на 3-й день після відвідин лікаря, а пломба, яку лікар видалив сам без особливих труднощів через певний проміжок часу.
 
Постійні пломби
Постійні пломби - це пломби, які повинні у Вас стояти роками і десятиліттями. Тобто пломба, яка у Вас вивалилася через місяць, не підходить ні до однієї класифікації та поставлена ​​або з порушенням технології, або без урахування механічних навантажень (можливо, там була потрібна коронка).
 
Постійні пломби
 
Металеві пломби
 
До металевих пломбам відносяться різні види амальгами (сплави різних металів з ртуттю).Амальгама дуже хороша, особливо срібна. В останні роки стали з'являтися публікації про шкоду ртуті. Звичайно, підстави для критики амальгами, як ртутьсодержащего матеріалу, є. Але не слід і забувати, що курець отримує ртуті на порядок більше, ніж власник пломб з амальгами. Амальгама має ще одну неприємну властивість - це коефіцієнт її розширення. Через це досить часто відбувається відкол стінки зуба, прилеглої до амальгамі. Недоліком є ​​також її металевий блиск, оскільки хороша, якісно відполірована на інший день амальгама блищить все життя, а не виглядає чорною.
 
З розколом ж зуба слід боротися шляхом грамотної обробки каріозної порожнини. Ера амальгам проходить в зв'язку з труднощами їх постановки, що вимагає високопрофесійних навичок і багато чого часу, відсутністю «Косметичний» і примарною токсичністю. Чудова властивість амальгам - негативна усадка і нечутливість до постановки у вологу порожнину зуба - на жаль, ще не повністю досягнуте в інших матеріалах. Твердне амальгама довго, зазвичай 2-3 години. На наступний день її потрібно відполірувати, і в цьому запорука успіху ... Часто від пацієнтів ми чуємо: "Доктор, ось ця пломба стоїть у мене вже 30 років!». Ми відразу ж розуміємо, що мова йде про амальгамі.
 
Цементні пломби
Цементи бувають декількох видів, але основні - це цементи на основі фосфатів і цементи стеклоїономерниє.
 
Фосфатні цементи - це велика група цементів, які більшість радянських людей отримувало в районних поліклініках. Ці пломби відрізнялися поганий фіксацією, малою стійкістю до стирання і поганим "крайовим приляганням". Саме про них доктора говорили: "Походіть, пожуйте, притреться!". Якщо крайове прилягання пломби погане, то пломба як би відділяється від краю зуба, в щілину, набиваються залишки їжі і викликають карієс по краю пломби - так званий вторинний карієс. Для зменшення цих явищ у пломбу додавали різні наповнювачі. Досить поширеним був срібний порошок (срібні пломби).
 
Стеклоїономерниє цементи - ця група цементів стала проривом в технології "цементировки" зубів. Цей матеріал володіє хімічною спорідненістю з тканинами зуба, в нього були додані компоненти, що володіють властивістю виділяти іони фтору і перешкоджати "вторинного карієсу". Він непогано "прилипав" до тканин зуба, але стирання і крихкість були не на належному рівні.
 
З появою різноманітних кольорів зубів основні властивості цементів залишилися незмінними, і основним достоїнством цементів продовжує залишатися їх ціна.
 
Композити та пластмаси  - обширнейшая група пломбувальних матеріалів. Відмінність композитів від пластмас, в основному, у змісті наповнювача (найчастіше це фарфор).Умовно можна розділити композити на акрілсодержащіе, композити на основі епоксидних смол і светоотверждаемие композити.
 
Акрілсодержащіе пластмаси - дуже міцні "на злам", досить стійкі до стирання, але дуже токсичні і мають масу пір, утворюються при полімеризації. Їх "контактна токсичність" дуже висока, тобто, поставивши їх на здоровий зуб, можна легко отримати пульпіт (запалення нерва) хімічного походження. У зв'язку з їх пороутворення вторинний карієс - це вже норма. Крім того, карієс утворюється також і на зубах, до яких прилягає ця пломба.У силу свого структурного будови акрілсодержащіе композити збирають з порожнини рота все найгірше і змушують постійно звертатися до стоматолога.
 
Композити на основі епоксидних смол - більш міцні до стирання, але крихкі. Вони краще акрілсодержащіх композитів, у них менше токсичність (хоча теж є). Але через кілька років композити на основі епоксидних смол темніють.
 
Светоотверждаемие композити, светокомпозіти - (їх ще називають "світлові пломби", "геліопломби" і т.д.). Це речовини, які під дією ультрафіолетового опромінення починають реакцію полімеризації.Слід зауважити, що є також стеклоїономерниє цементи, які теж починають "укріпляти" під дією ультрафіолету. Це дає можливість лікарю спокійно, не поспішаючи поставити пломбу, і тільки потім "отвердить" її "синім світлом". Колірна гамма у светокомпозіти заслуговує усіляких похвал. Після деякого часу лікар-стоматолог часом сам уже не може відразу визначити, де він ставив пломбу. Якщо говорити про усадки светокомпозіти, то вона менше, ніж у інших композитів, але ця проблема ще існує. І з нею борються шляхом використання різних технологічних прийомів постановки пломб.
 
Але найкращим виходом з положення є вкладки.
 
Вкладка - це, по суті, мікропротез для пломбування зуба.
 
В даний час розрізняють кілька видів вкладок: цельнокерамические, композитні, пластмасові та інші. Вкладки - це заздалегідь отмоделировать пломба, яка фіксується в зубі за допомогою композитів. Вкладки бувають 2-х видів: модельовані безпосередньо в порожнині рота (віск заливають у порожнину, потім витягують його і по ньому відливають металеву пломбу); виготовленні на моделі - пацієнту свердлять зуб (препарують), знімають зліпок, а потім на моделі роблять пломбу з металу, порцеляни або пластмаси. 
 
Вкладки відрізняються від пломб наступними перевагами: більшою точністю (вони повністю повторюють підготовлену порожнину); за допомогою вкладок досягається кращий контактний пункт між зубами; міцність вкладок набагато вище, ніж у пломб. У вкладок також значно менше стираємість - 2 мікрона в рік; у емалі - 3 мікрона в рік; у композитної пломби - 12 мікрон в рік; вкладки з кераміки можуть ідеально передати колір і форму зуба і забезпечити відмінне "крайове прилягання"; за допомогою вкладок, виготовлених з перекриттям горбів, можна уникнути покриття депульпованих зубів коронками; так як точність вкладок набагато вище, ніж у пломб, а композиційний матеріал, на який вони фіксуються, дуже тонкий, і його усадка ролі не грає, то це значно знижує можливість виникнення чутливості зуба при усадці пломбувального матеріалу. Металеві вкладки теж хороші, але металевий колір підходить не для всіх пацієнтів (співаки, артисти, диктори телебачення і т.п.).
 
Пластмасові вкладки нестійкі в кольорі і у них залишається пористість.
 
Пломбування зубів є найпоширенішою послугою, що надається в стоматологічних клініках на сьогоднішній день. Пломбування являє собою відновлення анатомічної форми і фізіологічних функцій зубів за допомогою пломби. Подібне лікування зубів дозволяє запобігти прогресуванню карієсу, ізолювати уражені тканини від середовища порожнини рота, зберегти зуб. У кожному конкретному випадку необхідний індивідуальний підбір пломби залежно від показань лікаря і побажань пацієнта. Перед пломбуванням готується каріозна порожнина, яка обробляється слабким розчином кислоти, а також спеціальним адгезивним речовиною, що забезпечує найкраще пріліганіе пломби до зуба.
 
Щоб уникнути больових відчуттів під час пломбування використовується відповідний Вам вид анестезії.
 
У деяких випадках при лікуванні зубів застосовуються тимчасові пломби, що закривають порожнину після введення лікарської речовини. Через кілька днів вони замінюються на звичайні. На сьогоднішній день в арсеналі сучасної стоматології є цілий ряд пломбувальних матеріалів, що відрізняються високою міцністю, безпекою та естетичними властивостями. Крім того, стоматолог може підібрати колір пломби таким чином, що вона не буде виділятися на тлі самого зуба. Пломбувальні матеріали підбираються індивідуально для конкретного пацієнта, для кожного випадку, дуже ретельно підганяються під колір, прозорість і яскравість зуба. Матеріал викладається пошарово, враховуючи характеристику зуба, домагаючись повної відповідності.
 
Зараз для відновлення зубів широко використовуються сучасні пломбувальні матеріали різного призначення. Для естетичного відновлення застосовуються нанокомпозити, які мають ідеальне поєднання міцності та якості полірованої поверхні, що сприяє тривалому блиску реставрації. Найчастіше використовуються нанокомпозити для художнього відновлення зубів, для виготовлення вкладок, вінірів та шинування. Перевагою цього матеріалу є те, що він підходить для будь-яких зубів, маючи високу міцність, стійкий блиск, ефект хамелеона і природність кольору. Для відновлення жувальних зубів застосовується світлотверднучий пломбувальний матеріал, наповнений частинками цирконію-кремнію. Переваги даного складу: висока зносостійкість, порівнянна із зубною емаллю і має природний вигляд.
 
Для закриття важкодоступних ділянок і герметизації фісур (процедура, спрямована на уникнення виникнення карієсу) використовуються рідкотекучі композити, що мають полімерну матрицю. Такі композити володіють високою міцністю, хорошими естетичними характеристиками. Вони проникають у важкодоступні ділянки, що дозволяє досягти 100% герметизації.
 
Широкий спектр сучасних пломбувальних матеріалів допомагає лікарю-стоматологу виготовити високоякісну за формою і кольором майбутню реставрацію зуба. Єдиним недоліком вкладок є їх висока ціна і складність виготовлення.