Лікування пульпіту

Запальний процес в пульпі - пульпіт (pulpitis) - є результатом реакції тканин на різні подразники. Пульпа зубів молодих людей з добре вираженими обмінними процесами і захисними властивостями реагує гострим перебігом запального процесу. При несприятливих умовах іноді навіть слабкі подразники можуть викликати запалення пульпи з млявим хронічним перебігом. У зв'язку з цим при виборі методу лікування необхідно враховувати і вік, і загальний стан організму хворого (перенесені і супутні захворювання).
Причиною виникнення пульпіту частіше за все є біологічні агенти (мікроби і їх токсини), які потрапляють в пульпу з каріозної порожнини зуба через дентинні трубочки з кровотоком і лімфотоку при гострих інфекційних захворюваннях і запальних процесах в оточують зуб тканинах через отвір верхівки кореня.
Початок запалення пов'язане з інфікуванням поверхневих ділянок пульпи, прилеглих до каріозної порожнини, надалі мікроби потрапляють і в кореневу пульпу.
До запалення пульпи може призвести травма: механічна, фізична, хімічна.
Механічна травма часто виникає в результаті удару, нерідко при цьому
відбувається оголення пульпи або порушення її трофіки в результаті пошкодження судинно-нервового пучка в області періодонта. Інтенсивне стирання ріжучого краю або жувальної поверхні коронки зуба може супроводжуватися розкриттям порожнини зуба.
Термічне пошкодження може мати місце при необережному препаруванні каріозної порожнини, а також при недотриманні режиму препарування поверхні коронки зуба з метою виготовлення штучної коронки.
До хімічних факторів, які можуть викликати запальний процес у пульпі, відносяться впливу деякими лікарськими речовинами (спирт, ефір і буд), якими лікар обробляє каріозну порожнину.
Відсутність або недбале накладення ізолюючої, а при глибокому карієсі - лікувальної прокладки, використання тимолу в якості добавки до прокладного матеріалу також може призвести до пульпіту.
На переході пульпи від нормального стану до пульпіту умовно можна розрізнити три стадії: функціональних змін, морфологічних змін і власне запалення.
На стадії функціонально-хімічних змін у компонентах пульпи спостерігається зрушення, які виявляються за допомогою біохімічних та гістохімічних методик. Зокрема, відбувається зниження активності дихальних ферментів, підвищення активності кислої фосфатази.
Стадія виражених морфологічних змін характеризується вираженою якісною перебудовою всіх компонентів пульпи, що полягає у зміні протеінообразованія, транскапиллярного обміну, фагоцитозу, енергетичного потенціалу клітин пульпи. Кількісна перебудова пов'язана зі збільшенням кількості макрофагів. плазмоцитів, нейтрофільних гранулотоцітов.
До чинників, який впливу на захисну функцію пульпи, належать вік, спадковість, повноцінність харчування, перенесені і супутні захворювання, гормональна активність, сенсибілізація, стан тканин пародонта, інтенсивність розвитку карієсу, ступінь функціональної жувального навантаження. Якщо дратівливі чинники не будуть усунені або пульпа не впоратися з дією пошкоджуючого агента, процес переходить в 3-ю стадію - власне запалення.